Sťahovanie do nového domova – tipy

Našli ste si vysnívaný dom, hypotéku vám schválili a váš sen sa postupne stáva realitou. Avšak vaše starosti s podpisom zmluvy a novými kľúčmi ešte nekončia. Čaká vás najťažšia skúška vašich nervov – sťahovanie.  Ak váš dom ešte nemá finálnu podobu, pred nasťahovaním váš čaká ešte jedna fáza – prerábanie. My vám ponúkneme zopár užitočných tipov, ako toto časovo aj psychicky náročné obdobie hravo zvládnete.

1. Tip – nasťahovať sa do hotového

Ak vám sťahovanie veľmi nesúri, odporúčame sa nasťahovať až do domu kompletne pripraveného na bývanie. Prerábka „za pochodu“ je veľmi náročná vec, najmä ak je vaša rodinka už väčšia. V bojových podmienkach počas prerábania vašej nehnuteľnosti dieťatko veľmi spokojné nebude – kopa prachu, hluku a odpadu.

2. Tip – všetko si do detailu naplánovať

Je veľmi dôležité si všetko časovo a najmä finančne vopred rozvrhnúť. Samozrejme nie vždy ide všetko podľa plánu, ale vzhľadom na objednávky stavebných materiálov, stavebných pracovníkov či kontajnerov na odpad sú presné termíny nevyhnutné.

3. Tip – postarať sa o odpad z prerábky

Na likvidáciu odpadu pri prerábaní či sťahovaní si treba dávať špeciálny pozor. Do roku 2015 sa dalo zbaviť  drobného odpadu pri prerábaní zadarmo v zbernom dvore v mieste trvalého pobytu. Poplatky boli zarátané v cene miestneho poplatku. Na jednu osobu sa mohlo odovzdať 1mstavebného odpadu ročne.

Od roku 2016  je zavedený množstevný zber. Každý občan tak zaplatí za to, čo v zbernom dvore odovzdá. Hmotnosť odpadu je odhadnutá na základe jeho objemu. Každá samospráva má vlastnú výšku poplatkov za tento odpad, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 0,015 – 0,078 € za kilogram. Pri rekonštrukcii bytu či domu vzniká od 400kg do 1t odpadu. Pri cene 0,066€ za kg tak v zbernom dvore zaplatíte od 27 do 66€.

4. Tip – zmerajte si rozmery, rozvrhnite zariadenie a úložné priestory

Rozmery vášho domova sú veľmi dôležité, najčastejšie sú hlavným dôvodom sťahovania. Ak sa sťahujete z bytu do domu, s rozmermi nebude žiaden problém. Ak sa sťahujete z väčšieho do menšieho, na túto časť si dajte obzvlášť pozor. Pre každú domácnosť sú veľmi dôležité úložné priestory, najmä ak už máte deti. Naplánujte si dostatok vstavaných skríň, prehodnoťte aj pivnicu či podkrovie. Budete tak mať predstavu o tom, koľko vecí si so sebou môžete vziať.

5. Tip – Veľké triedenie vecí

Tento tip úzko súvisí s krokom 4. Či už máte dostatok úložných priestorov alebo nie, veľké triedenie nesmiete preskočiť. Je potrebné vytriediť veci, ktoré sú vám už malé, vyhodiť tie staré a obnosené. Toto oblečenie následne vyhodiť alebo posunúť ďalej – môžete ho symbolicky predať na rôznych internetových portáloch, alebo ho darujte tomu, kto ho potrebuje oveľa viac ako vy.

Ak si hovoríte, že máte úložných priestorov dosť a poriadok robiť nepotrebujete, rátajte s tým, že dlho tomu takto nebude. Deti narastú a skrine sa začnú zapĺňať a veľké triedenie budete musieť urobiť tak či tak.

6. Tip – Plánovanie sťahovania

Všetko si časovo vopred naplánujte. Myslite na to, že potrebujete vopred objednať sťahovacie auto, prípadne sťahovaciu službu. Ak to podceníte, môže sa stať, že sa vaše sťahovanie zase o niečo predĺži, pretože sťahovacia firma bude mať plno.

7. Tip – Zvážte potrebu sťahovacej firmy alebo svojpomoc

Pokiaľ nemáte finančné prostriedky nazvyš a dokážete si pomôcť sám, nie je s čím váhať. Treba však myslieť na to, že sťahovanie bude trvať dlhšie, že na to potrebujete viac ľudí a dobrú telesnú kondíciu. Ak sa potrebujete presťahovať rýchlo a sám to nezvládnete, môžete si pomôcť sťahovacou firmou. Pri dohode obhliadky vopred vám vedia povedať približnú sumu za sťahovanie, navyše s vláčením ťažkých bremien si už nebudete musieť robiť žiadne starosti. Firmu si vyberte na základe jej veľkosti, ceny a recenzií na internete. Väčšie firmy sú spravidla drahšie, ale majú väčší vozový park, teda všetko sa vám zmestí do jedného auta. Menšie firmy majú menší vozový park, budete to musieť otočiť na viackrát. Avšak jedna z výhod je cena.

8. Tip – Vybavte si byrokraciu

Zmenu trvalého pobytu je potrebné nahlásiť na mestskom alebo obecnom úrade, na sociálnej a zdravotnej poisťovni. Je potrebné nahlásiť koncesionárske poplatky, elektrinu, plyn. A čo je hlavné, vybaviť si nový občiansky preukaz.

9. Tip – kúpte si fľašu šampanského a užite si svoju nehnuteľnosť

Ak už máte všetky povinnosti úspešne za sebou, nastal čas oddychu vo vašom novom domove. Spravte si poznávací výlet po okolí, užite si krásu prírody či zaklopte na dvere vašim novým susedom.

Sťahovanie do nového domova – tipy
Počet hlasov: 45 Priemer:4.9 (98.22%)