Čaká vás preprava a prevoz tovaru? Komu ju zveriť?

Kúpili ste si nový nadrozmerný gauč, veľkú americkú chladničku alebo ťažkú práčku? Alebo ide iba o bežný tovar, no spravili ste príliš veľký nákup? Prvotné nadšenie z nových vecí môže veľmi skoro vystriedať problém s jeho prepravou a prevozom.

Vlastné auto ani kamaráti nie sú najlepšia voľba

Je jasné, že chladničku alebo gauč do osobného auta nezmestíte, ale pri menších predmetoch je to veľké pokušenie. Ak aj neexistuje problém s veľkosťou, neznamená to automaticky, že môžete v aute prevážať čokoľvek.

Zabúdať netreba ani na hmotnosť, väčšina osobných áut unesie v kufri len 200 až 300 kg. Problém to je napríklad pri dlažbách, obkladoch, plávajúcej podlahe a iných podobných produktoch, ktoré sú na prvý pohľad síce menšie a skladné, no spolu môžu vážiť pokojne aj 1 tonu. Koledujete si tak o poriadny problém.

Druhým faktorom, ktorý treba zvážiť, je riziko zašpinenia a poškodenia vnútra auta pri nakladaní či prevoze tovaru. Riešením nemusia byť ani kamaráti s prívesným vozíkom, na ten sa tiež nedá umiestniť čokoľvek a s ľubovoľnou hmotnosťou.

Keď pomoc, tak od špecialistu

Z hľadiska pomeru nákladov, času, vynaloženej energie a účelnosti je na prevoz väčšieho alebo väčšieho množstva tovaru povolať radšej profesionálneho dopravcu. Tu si však dajte veľký pozor na to, koho si vyberiete.

Nie každý, kto má dodávku, je zároveň aj profesionálom na prepravu a prevoz tovaru. Aby všetko prebehlo hladko, dôležité sú najmä dve podmienky a to vybavenie a skúsenosti. Na to prvé sa pritom často zabúda, no pri tovare náchylnom na poškodenie a znehodnotenie nesprávnou dopravou je to kľúčový moment.

Opomenúť by ste nemali ani dostatok skúseností. Tie sa prejavia už pri efektívnom naložení, správnom upevnení prepravovanej veci a bezpečnom vyložení. Samozrejmosťou by mala byť dochvíľnosť pri termíne.

Bezpečnosť na prvom mieste

Obe spomínané podmienky, čiže vybavenie a skúsenosti, by sa mali naplno prejaviť v bezpečnosti a bezproblémovosti prepravy. Prv, než oslovíte dopravnú firmu, zistite si, či má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu pri preprave tovaru. Bohužiaľ, na trhu sú aj prepravcovia, čo na to zabúdajú.

Samozrejmosťou by malo byť dôkladné zabalenie prepravovaného tovaru. Ak sa aj jedná o nový spotrebič alebo nábytok, okrem pôvodného obalu môže byť niekedy veľkým plusom aj dodatočné zafóliovanie a zakrytie rohov. To platí aj pre viacero malých vecí spolu.

Veľmi dôležité je zabezpečenie počas samotnej prepravy. Vhodné vybavenie znamená v praxi popruhy, gurtne, napínacie pavúky a v prípade menšieho tovaru aj fólie, ktoré ho zafixujú. Špecializovaná firma zaoberajúca sa prepravou musí takýmto vybavením disponovať a vedieť ho adekvátne využiť.

Profesionálna, nielen pomocná, ruka

Veľmi dôležitým dôvodom, prečo sa nespoliehať pri preprave len na vlastné sily, alebo sily kamarátov, je pomoc nielen pri doprave tovaru, ale tiež pri jeho prípadnej vynáške. Tu sa hodí totiž nielen pomocná, ale najmä profesionálna ruka.

Neplatí to len pri nadrozmerných, ale aj pri veľmi ťažkých predmetoch. Tu sú veľmi dôležité kvalitné sťahovacie popruhy a najmä skúsenosti s prenášaním bremien. Vyniesť gauč, chladničku alebo práčku na 5. poschodie po schodoch, to si vyžaduje nielen fyzickú zdatnosť, ale hlavne prax a správnu techniku.

Pokiaľ teda už teraz viete, že prevoz vysnívaného nábytku, spotrebiča alebo väčšieho nákupu nebude žiadna „jednohubka“, nespoliehajte sa na náhodu alebo šťastie. Poškodeniu tovaru a zbytočným komplikáciám je vždy lepšie predchádzať, ako ich následne riešiť.