Ako sa zbaviť starého nábytku a tipy pre efektívne vypratávanie

Zdedili alebo kúpili ste staršiu nehnuteľnosť a chystáte sa na jej rekonštrukciu? Alebo modernizujete svoju domácnosť a chceli by ste sa zbaviť starého zariadenia a nábytku? Tu je 5tipov, ktoré vám pomôžu k tomu, aby všetko prebehlo bez problémov.

Spravte si zoznam

Na úvod si treba pripraviť dôsledný zoznam vecí, aby ste vedeli, čo všetko budete vypratávať. Zamyslite si nad tým, čo ešte budete potrebovať a na aký účel a čo už určite potrebovať nebudete.Vyhnite sa veľmi častej chybe väčšiny ľudí, ktorí si zoznam nerobia a len „na oko“ prejdú staré zariadenie.

Pokiaľ zanedbáte dôsledný výber, výsledkom bude, že si na veľa kusov nepotrebných vecí môžete povedať, že „sa ešte zídu“ a nakoniec zistíte, že tomu tak nie je. Presný zoznam je teda základ, aby ste naozaj vedeli, čo už nebudete potrebovať. V opačnom prípade vám doma zostane aj nábytok, ktorý bude v konečnom dôsledku len zavadzať.

Nie k smetiakom, ale na zberný dvor

Ak už viete, čoho všetkého sa budete chcieť zbaviť, mali by ste pamätať na to, že nábytok, koberce alebo iné zariadenie bytu sa rozhodne nevyhadzuje do smetiaku na bežný komunálny odpad. To, že ste to v praxi niekde videli na sídlisku, neznamená, že je to tak správne. Také „jednoduché“ a rýchle to určite nebude.

Nakladanie s drobným stavebným odpadom, kam patria aj starý nábytok a zariadenie, je upravené v mestách a obciach všeobecne záväznými nariadeniami. Tie hovoria, že takýto druh odpadu patrí na zberný dvor alebo skládku odpadu. Nemôžete teda kreslo či skriňu pristaviť k smetiakom, musíte ich zaviezť tam, kam určuje nariadenie.

Má to cenu? Nepredávajte, nedarujte, ale renovujte

Ak ste sa rozhodli, že nejaký kus nábytku či zariadenia má ešte nejakú cenu, nestrácajte čas s jeho predajom alebo darovaním. Dnešná konzumná doba bohužiaľ vedie väčšinu spoločnosti k tomu, že starší nábytok sa skrátka nekupuje, on sa rovno vyhadzujte. Nemajte veľké oči, ani keď darujete gauč „za odvoz“, neznamená to, že hneď na druhý deň sa ho zbavíte.

V takýchto prípadoch je oveľa lepšie, pokiaľ niečo naozaj nechcete vyhodiť, aby ste danú vec zrenovovali. Môže ísť o nové čalúnenie, nový náter, opravu nejakej mechanickej drobnosti. Za málo času a peňazí získate akoby „nový“ nábytok a zároveň nebudete strácať čas s telefonovaním so záujemcami.

Rozoberte, čo sa rozobrať dá

Pri vypratávaní starého nábytku platí základné pravidlo, že všetko, čo sa dá nejakým spôsobom rozmontovať alebo rozložiť, tak to treba aj takýmto spôsobom rozobrať. Jednak to bude ľahšie pri vynášaní von z interiéru a zároveň to bude skladnejšie pri preprave na už spomínaný zberový dvor alebo skládku odpadu.

Druhým dôležitým dôvodom, prečo rozoberať nábytok a zariadenie pred vyhodením, je prevencia voči neúmyselnej strate dôležitých dokumentov či dokladov. Nechceli by ste predsa, aby napríklad rodinný album alebo dôležité firemné dokumenty skončili pohodené len tak niekde na smetisku, že? Nemyslite si, že vám sa to stať nemôže!

Žiadne starosti? Jedine s profesionálmi

Zdá sa vám, že je so starým nábytkom príliš veľa starostí a mrhania časom či energiou? V tom prípade máme pre vás na záver asi ten najdôležitejší tip: už aj na vypratanie bytu či kancelárie si viete najať profesionálov. Nemáme však na mysli len nejakú „bežnú“ dopravnú firmu s dodávkou, ale skutočných špecialistov.

Tí sa postarajú o rozobratie aj vynášku nábytku, rovnako tak o jeho bezpečnú dopravu a samozrejme aj o vyloženie na zbernom dvore či skládke odpadu. Vy nemusíte pohnúť ani prstom a o všetko sa postarajú profesionáli so skúsenosťami. Takýto spôsob vypratania nábytku a zariadenia je efektívny a cenovo dostupný.