Ako dlho trvá presťahovanie domu a tipy, ako si to urýchliť a uľahčiť
Čaká vás presťahovanie domu a vy sa už teraz bojíte, koľko času to zaberie a koľko nervov si pri tom spôsobíte? Nuž, pravda je taká, že presťahovať celý dom nie je žiadna zábava. Nemusí to ale byť ani nočná mora, pokiaľ sa budete držať niektorých overených tipov.
V novom čisto
Kamkoľvek sa budete sťahovať, musí tam byť čisto. Žiadne upratovanie až po nasťahovaní, alebo dokonca počas neho. Optimálne je, ak sa sťahujete do čistých priestorov zbavených prachu, s umytou podlahou a umytými oknami. Ak máte v novom už aj osvetlenie v podobe lustrov, tiež ich utrite alebo umyte.
Pri novom dome nezabudnite ani na upratanie cestičky od ulice do domu. Žiadne blato, žiaden piesok alebo štrk na zámkovej dlažbe, všetko musí byť čisté. Minimalizujete tak riziko, že si pri sťahovaní zanesiete do čistého interiéru nejakú špinu.
Škatule, škatule, škatule
Najlepším prostriedkom na rýchle a efektívne sťahovanie sú papierové škatule. Mali by ale byť kvalitné, čiže pevné, rozhodne zabudnite na lacné krabice s dvoma či troma vrstvami lepenky, ideálne sú škatule s päťvrstvovou lepenkou.
Pokiaľ ide o rozmery, najvýhodnejšie je, ak sú všetky škatule rovnaké. Môžete však použiť dva druhy, na menšie predmety napríklad rozmer 60 x 40 x 40 cm a na väčšie vybavenie napríklad 80 x 60 x 60 cm. Nezabudnite na každú škatuľu napísať, čo sa v nej nachádza.
Vrecia ako ochrana pred prachom
Na sťahovanie oblečenia, obuvi, textilu a iných mäkkých a látkových vecí sú ideálne vrecia. Dokonale totiž chránia pred prachom a zároveň sú dostatočne flexibilné a elastické, takže sú aj tvarovateľné. Aj tu platí, že optimálne je, ak sa jedná o hrubšie vrecia, zabudnite na klasické sáčky používané do smetných košov.
Rozhodujúce je, akú má dané vrece nosnosť a zároveň koľko vrstiev fólie tvorí jeho stenu. Pokiaľ budete baliť do vreca topánky, ktoré majú nejaké ostrejšie hrany alebo tvar rizikový pre pretrhnutie vreca, snažte sa ich skombinovať s oblečením alebo s papierovou výplňou.
Fóliovanie nábytku a zariadenia
Pri sťahovaní nábytku je dôležité tiež použiť nejakú formu obalu. Vrecia väčších rozmerom môžete použiť napríklad na stoličky alebo nočné stolíky, aj v tomto prípade sú veľmi dobrou ochranou proti zaprášeniu sa. Neochránia však nábytok pred odreninami.
Práve preto sú najvhodnejším spôsobom prípravy fólie. Obmotajte ich najmä okolo tých častí nábytku, ktoré samostatne trčia do priestoru. Nepodceňujte ani ochranu rohov, napríklad môžete využiť kúsky hrubého polystyrénu a až na ten dať obalovú fóliu.
Nadrozmerné bremená? Dvakrát merať araz prenášať
Takmer všetky interiérové aj vchodové dvere majú šírku v čistom aspoň 80 cm, takže väčšina nábytku a vybavenia domácnosti nimi prejde bez problémov. To sa týka aj stolov, dokonca aj väčších amerických alebo dvojdverových chladničiek.
Problém ale nastáva v momente, ak máte nadrozmerný predmet typu veľká skriňa s hĺbkou nad 80 cm či nebodaj klavír. V takom prípade treba zvažovať iné možnosti, napríklad terasové dvere. Dobre si všetko premerajte v starom aj novom dome skôr, ako vôbec zdvihnete prvý kus nábytku.
Nielen sila, ale aj vybavenie pre sťahovanie
Fyzická sila a dobrá kondícia sú pochopiteľne nevyhnutné pre sťahovanie nábytku, zariadenia či spotrebičov, ale nie sú to jediné podmienky pre rýchle a efektívne sťahovanie. Ak totiž máte veľkú skriňu, americkú chladničku alebo extra ťažké bremeno, potrebujete niečo viac.
Máme na mysli špeciálne vybavenie typu račňové gurtne, špeciálne pavúky na uchytenie zariadenia väčších rozmerov či upínacie popruhy. Sťahovacie so správnym náradím je naozaj hračka, no bez neho to môže byť hotové peklo.
Dostatočne veľké a bezpečné auto
Ak ste nič nepoškodili pri presúvaní a nakladaní nábytku, základom pre čo najrýchlejšie sťahovanie je efektívny prevoz nábytku. Ak si objednáte len obyčajnú dodávku, s veľkou pravdepodobnosťou sa budete musieť otočiť s nábytkom a zariadením na viac krát.
Preto si v rámci príprav ešte pred začiatkom sťahovania spravte prieskum trhu v oblasti dopravy. Sťahovacie auto musí spĺňať viacero podmienok, či už ide o veľkú ložnú plochu, nízku nakladaciu hranu, hydraulickú plošinu alebo možnosť zabezpečiť nábytok proti pohybu.
Profesionálne služby ako alternatíva
Náš posledný tip kombinuje v podstate všetky predošlé spomínané rady, ale ešte s jedným ďalším vylepšením: ušetríte si čas, nervy, námahu a dokonca aj peniaze. Ako na to? Stačí namiesto svojpomocného sťahovania zvoliť profesionálnu sťahovaciu firmu.
Sťahovacie firmy totiž disponujú profesionálnymi obalovými materiálmi a vy tak ušetríte čas strávený ich výberom a kúpou. Pomôžu vám so zbalením vecí aj prípravou nábytku. Samozrejmosťou je, že majú všetko potrebné sťahovacie príslušenstvo a aj dostatočne veľké auto. Jednoducho, spravia všetku prácu za vás a na vysokej úrovni
Otázka na záver: ako dlho teda presťahovanie domu?
Menší alebo stredne veľký dom sa dá pri maximálnom využití všetkých tipov, no najmä s pomocou profesionálnych „sťahovákov“,presťahovať za dva až tri dni a to vrátane balenia a vybaľovania. Ak sa jedná o väčší dom, napríklad 5 izieb a viac, bude to o nejaký deň či dva navyše, v závislosti od nábytku a vybavenia.
Podobne ako pri všetkom, aj tu platí, že sa neoplatí veci až príliš uponáhľať. Presťahovať sa efektívne znamená využiť všetky možnosti na maximum, ale najdôležitejšie je, aby ste vy prežili presun bez zranení a váš nábytok bez poškodenia.